Czy każdego czekają zmarszczki grawitacyjne?

Dermatolodzy potwierdzają, że istnieje co najmniej kilka rodzajów zmarszczek. I chociaż wyglądają podobnie – zawsze są to załamania skóry, to przyczyny i miejsce ich powstawania są różne. Niektórym bruzdom można przeciwdziałać. To między innymi te, które powstają w wyniku działania promieni słonecznych, stosowania niewłaściwej diety czy nieumiejętnej pielęgnacji skóry twarzy (na przykład poprzez stosowanie źle dobranych kosmetyków). Nie mamy jednak wpływu na smog, który również działa destrukcyjnie, czynniki dziedziczne czy proces starzenia się skóry.

Nasza skóra zaczyna się starzeć już około 20 roku życia. To wtedy spada poziom produkcji kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego – właśnie te substancje wpływają na utrzymanie odpowiedniego nawilżenia i napięcia skóry. Pierwsze zmarszczki pojawiają się na twarzy już po 25 roku życia. Te, które są wynikiem rozpoczętego już procesu starzenia się skóry to zmarszczki grawitacyjne. Ich pogłębianie się jest nieodwracalne, ale istnieją skuteczne sposoby na to, by nieco ten niekorzystny postęp zmian opóźnić.

Jak powstają zmarszczki grawitacyjne?

Bruzdy tego rodzaju to załamania skóry, które powstają w wyniku ruchów mechanicznych twarzy. Przyczyna ich występowania jest więc podobna jak w przypadku zmarszczek mimicznych. Właściwości młodej skóry to przede wszystkim sprężystość i jędrność. Podczas mimiki twarzy, wgłębienia tworzą się naturalnie. Mięśnie twarzy (jest ich ponad 50) naprzemiennie napinają się i rozluźniają, ale potem skóra wraca do poprzedniego stanu. Kiedy produkcja substancji, które odpowiadają za jej jędrność, zaczyna niedomagać (u kobiet po 40 roku życia jest niższa o około 2%), powstałe załamania utrwalają się, skóra pozostaje załamana. Pierwsze zmarszczki widać w okolicach oczu, potem ust, czoła i policzków. W pierwszej kolejności powstają w miejscach, w których skóra jest rzeczywiście cienka i wrażliwa – w okolicach oczu ma tylko 0,5 milimetra i jest całkowicie pozbawiona ochronnej tkanki tłuszczowej.

Zmarszczki grawitacyjne a ziemskie przyciąganie

zmarszczki-zastrzykNiestety, każdy z nas narażony jest na zmarszczki grawitacyjne i prędzej czy później pojawią się one na naszej twarzy. Wszystko związane jest z naturalnymi procesami starzenia się organizmu i właśnie ziemskim przyciąganiem. Medycy potwierdzają, że niekorzystnie działa na nas grawitacja. Widać to szczególnie u osób po 40 roku życia. Zmarszczki stają się wtedy już wyraźne i głębokie. Stanowczo zmienia się też owal twarzy. Mało elastyczna skóra zaczyna opadać ku dołowi. Zmarszczki pionowe mogą ciągnąć się od nosa aż do kącików ust, pojawiają się też bruzdy na szyi i dekolcie. Załamania skóry utrwalają się na coraz większej partii ciała, od czoła idąc ku dolnym częściom. Zobacz również, jak zapobiegać zmarszczkom.

Usuwanie zmarszczek grawitacyjnych

Nie da się ukryć, że jest to terapia trudna i nie zawsze w pełni skuteczna. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej pozwalają osiągnąć optymalne napięcie i nawilżenie, ale nazbyt głębokie bruzdy mogą powodować, iż skóra nie zostanie perfekcyjnie wygładzona. Zmarszczki grawitacyjne trzeba niwelować od razu po ich wystąpieniu. Im dłużej będziemy zwlekać, tym będą głębsze, a siatka załamań wystąpi na coraz większym obszarze. Dobór zabiegów i preparatów odżywczych musi być zawsze ustalony indywidualnie. Pacjent odbywa konsultację z dermatologiem, podczas której polecane są najbardziej skuteczne metody. Najczęściej jest to botoks lub wypełnienie bruzd kwasem hialuronowym. To zabiegi szybkie, dające efekty niemalże natychmiast. Wspomagająco można zalecić peelingi chemiczne czy laseroterapię – będą wygładzać skórę i pobudzać tkanki skóry do naturalnej odnowy.

Oczywiście, aby efekty po tego typu zabiegach utrzymywały się na naszej twarzy jak najdłużej, ważna jest profilaktyka. Nawilżenie skóry twarzy staje się kluczowe. Zadbajmy zatem o to, stosując dobre, naturalne preparaty (np. krem Richevon).