Jakie są rodzaje zmarszczek?

Zmarszczki są przyczyną największych kompleksów kobiet. Proces ich powstawania jest nieuchronny, a wpływ na nie ma wiele czynników. Dermatolodzy i kosmetolodzy uznają jednak, że proces ten da się opóźnić albo zniwelować. Metoda walki z tego typu niedoskonałościami skóry twarzy musi być jednak dobrana indywidualnie. Pod uwagę bierze się chociażby rodzaj istniejących zmarszczek oraz ogólną kondycję stanu zdrowia pacjenta. Zmarszczki można podzielić na te, które powstają zależnie od przyczyny, ze względu na ich głębokość czy też miejsce ich występowania.

Przyczyny powstawania zmarszczek

Bezpośrednią przyczyną pojawiania się załamań skóry na poszczególnych partiach twarzy jest deformacja i zanik włókien kolagenowych oraz niedostateczna produkcja elastyny i kwasu hialuronowego. Zmniejsza się płaszcz lipidowy, skóra staje się rzadsza, zanika tkanka łączna, podskórna, mięśniowa i tłuszczowa. Spada też poziom jej nawilżenia. Takie zjawiska są typowe dla naturalnego procesu starzenia się skóry. Niestety, nie da się go całkowicie zahamować i tak naprawdę wszystkie rodzaje zmarszczek powstają właśnie z tej przyczyny. Inną, dodatkową może być mimika twarzy, styl życia (na przykład korzystanie z używek), zanieczyszczone środowisko (smog) czy stosowanie nieodpowiednich kosmetyków.

Głębokość zmarszczek

twarz 3

Aby dobrać właściwą metodę niwelowania zmarszczek, w pierwszej kolejności należy określić ich głębokość. Dermatolodzy wyróżniają przede wszystkim zmarszczki płytkie i głębokie. Zmarszczki płytkie to te, których głębokość nie przekracza 0,05 mm. To na przykład zmarszczki mimiczne w okolicach powiek. Zmarszczki głębokie to bruzdy, których wgłębienie wynosi więcej niż 0,05 mm. To zmarszczki starcze – palacza, na czole czy nosowo wargowe.

Miejsca występowania zmarszczek

Jako pierwsze, zauważalne stają się zmarszczki w okolicach oczu – kurze łapki, pod oczami i opadające powieki. Wszystko dlatego, że ta część skóry twarzy jest najcieńsza, a więc delikatna i wrażliwa. Kolejne bruzdy to zmarszczki na czole, czyli tzw. lwia bruzda. To pionowa zmarszczka pomiędzy brwiami. Nazywana też zmarszczką gniewu. Wyjątkowo nieestetyczne są natomiast zmarszczki w okolicach ust. Zmarszczki palacza (nad górną wargą), małpi pyszczek (przy nosie) i zmarszczki marionetki (w kącikach ust, tzw. zmarszczki smutku) pojawiają się często dopiero po 40 roku życia, ale pogłębiają się bardzo szybko i potem trudno je usunąć.

Rodzaje zmarszczek

Zmarszczki mimiczne
Pojawiają się jako jedne z pierwszych, bo już około 25 roku życia. Wpływ na ich występowanie mają mięśnie twarzy, które nieustannie pracują. Mogą być efektem nadmiernej gestykulacji oraz wykorzystywania aparatu mowy. Zmarszczki mimiczne mogą pojawiać się poprzez uśmiechanie, mrużenie oczu czy marszczenie brwi. Tak naprawdę, nie zawsze mamy wpływ na ich powstawanie.

Zmarszczki starcze
Powstają wraz z wiekiem albo są utrwaleniem bruzd mimicznych. Stają się widoczne po 35 roku życia i szybko stają się bardzo głębokie. Co ciekawe, natężenie siatki zmarszczek starczych może być zależne od uwarunkowań dziedzicznych.

Zmarszczki posłoneczne
Na tego rodzaju bruzdy pracujemy od najmłodszych lat. Nadmierna ekspozycja twarzy na promienie słoneczne jest przyczyną niszczenia włókien elastyny i przesuszenia skóry. Jedynym środkiem zapobiegawczym jest w tym przypadku stosowanie kremów z filtrem UV.

Zmarszczki senne
Aby w ogóle nie powstawały, musielibyśmy spać na wznak. Zmarszczki senne to bowiem wynik ugniatania skóry o poduszkę. Wraz z wiekiem takie wgłębienia zostają utrwalane.

Zmarszczki embrionalne
To tzw. zmarszczki płodowe, z którymi się rodzimy i zupełnie nie mamy wpływu na ich powstawanie. Najczęściej widoczne są na szyi albo podbródku.