Kształt twarzy a typy zmarszczek

Proces starzenia się skóry twarzy jest nieunikniony. Zmarszczki, które stają się widoczne wraz z postępującym czasem, zależą niejednokrotnie od kształtu twarzy. Osoby, których twarz jest owalna, borykają się z innym typem bruzd aniżeli te, które posiadają okrągły czy trójkątny kształt twarzy. Poniżej przedstawiamy charakterystykę twarzy oraz typy zmarszczek, jakie są dla nich charakterystyczne.

Twarz owalna
Twarz owalna uznawana jest za tą idealną. Jej rysy są równe, rozmieszczone proporcjonalnie. Symetryczna twarz cechuje się dosyć wysokim czołem i wysuniętym podbródkiem, a kości policzkowe nie są zbyt wymodelowanie. Typy zmarszczek, które występują na twarzy owalnej to przede wszystkim te pionowe, widoczne w okolicach nosa. To także zmarszczki przy kącikach ust i bruzdy nosowo wargowe. Niestety, twarz owalna to ta, na której najszybciej widać pierwsze niedoskonałości, jakie pojawiają się wraz z wiekiem pacjenta. Skóra robi się wiotka, a policzki zaczynają opadać.

Twarz trójkątna
marionetkiTwarz trójkątna jest pociągła, charakteryzuje się wysokim i szerokim czołem. Policzki zwężają się ku brodzie, a sam podbródek jest spiczasty. Kości policzkowe często są wystające. U osób z twarzą trójkątną, zmarszczki wyglądają bardzo niekorzystnie. Wyraz twarzy, który do tej pory był delikatny i przyjazny teraz staje się surowy, wręcz agresywny. Pierwsze bruzdy, jakie pojawiają się wraz z rozpoczętym procesem starzenia się skóry sprawiają, że policzki zapadają się, poszerzają się skronie, a oczodoły stają się powiększone. Zmarszczki widoczne są w okolicach oczu, bardzo często to tzw. opadające powieki. Wgłębienia widoczne są też na czole – to przede wszystkim tzw. lwia zmarszczka, występująca pionowo pomiędzy brwiami.

Twarz okrągła
Chociaż ten kształt twarzy nie jest zbyt pożądany (głównie ze względu na niskie czoło i okrągłe policzki), to eksperci potwierdzają, że skóra twarzy starzeje się w tym przypadku najpóźniej, a zmarszczki są łagodne. Wszystko dlatego, że skóra jest dobrze napięta, kości policzkowe nie wystają, podbródek nie jest nazbyt spiczasty. Na twarzy okrągłej mogą pojawić się zmarszczki mimiczne dopiero po 30 roku życia. Najpierw występują tzw. kurze łapki. Osoby, które posiadają twarz okrągłą, muszą zwracać uwagę na ryzyko powstania drugiego podbródka, który skutecznie zaburzy jej symetrię.

Twarz kwadratowa
Twarz kwadratowa nie wymaga zbyt szybko zabiegów, które przywracają doskonały model kształtów. Nie ulega ona bowiem zniekształceniom, skóra pozostaje długo jędrna i sprężysta. Charakteryzuje ją niskie czoło, szeroko rozstawione kości policzkowe i szeroki rozstaw żuchwy. Zmarszczki, które najszybciej widać na twarzy kwadratowej to te, które pojawiają się w kącikach ust i okolicach oczu. Szczególną uwagę należy zwracać też na szyję i dekolt, bo to one mogą ulec w pierwszej kolejności procesom starzenia się organizmu.

Bez względu na kształt twarzy, niezbędna staje się profilaktyka. Jeszcze przed pojawieniem się pierwszych bruzd, dobrze jest wybrać się do dermatologa. Specjalista dobierze odpowiednie kosmetyki przeciwzmarszczkowe (np. krem przeciwzmarszczkowy Richevon) i zaleci nieinwazyjne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, które pozwolą utrzymać dłużej młody wygląd.